25. The Babadook (2014) - IMDb: 6.8

25. The Babadook (2014)

Özet: Beklenmedik bir başarı elde eden ‘The Babadook’, korku türüne yeni bir soluk getirdi. Film, trajik bir geçmişle mücadele eden bir anne ve oğlunun, evlerindeki kötü niyetli bir varlıkla karşı karşıya gelmesini konu alıyor. Essie Davis’in performansıyla dikkat çeken film, atmosferik kalitesiyle izleyicileri etkiledi.

24. Hereditary (2018) - IMDb: 7.3

24. Hereditary (2018)

Özet: Ari Aster’in yönettiği ‘Hereditary’, doğaüstü güçlerin gölgesinde yıkıma uğrayan bir ailenin hikayesini anlatıyor. Film, korku türünde derin duygusal ve yoğun dramatik anları ustaca harmanlayarak izleyiciyi etkiliyor.

23. Mikey and Nicky (1976) - IMDb: 7.4

23. Mikey And Nicky (1976)

Özet: Elaine May’in yönettiği ‘Mikey ve Nicky’, iki arkadaşın mafya ile girdikleri gergin durumu ve ilişkilerinin karmaşıklığını ele alıyor. Peter Falk ve John Cassavetes’in performanslarıyla öne çıkan film, dostluk ve ihanet temalarını işliyor.

22. Uncut Gems (2019) - IMDb: 7.4

22. Uncut Gems (2019)

Özet: ‘Uncut Gems’, hızlı tempolu ve sürükleyici bir suç/gerilim/dram filmi olarak dikkat çekiyor. Film, sürekli daha büyük bir başarı peşinde koşan ve bu uğurda her şeyi riske atan bir adamın hikayesini anlatıyor.

21. Synecdoche, New York (2008) - IMDb: 7.5

21. Synecdoche, New York (2008)

Özet: ‘Synecdoche, New York’, varoluşsal bir krizle boğuşan bir tiyatro yönetmeninin, New York’ta gerçeklik ile kurgunun sınırlarını zorlayan bir prodüksiyon yaratma sürecini takip ediyor. Film, hayatın ve sanatın iç içe geçişini sorguluyor.

20. Zodiac (2007)

20. Zodiac (2007)

IMDb Puanı: 7.7

Özet: ‘Zodiac’, David Fincher tarafından yönetilen ve 1960’ların sonu ile 1970’lerin başında Zodyak Katili’nin aranmasını konu alan bir filmdir. Davaya derinlemesine dahil olan üç adamın hikayesini anlatan film, polisiye ve psikolojik gerilim unsurlarını harmanlıyor. Olağanüstü oyunculuklara ve keskin bir senaryoya sahip olmasına rağmen film, Fincher’ın ‘Se7en’ ve ‘Fight Club’ gibi diğer çalışmalarının aksine Oscar ödülüne layık görülmedi. Ancak ‘Zodiac’, zamanla Fincher’ın filmografisinde değeri bilinmemiş bir cevher olarak kabul görmeye başladı.

Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Robert Downey Jr, Mark Ruffalo

Yönetmen: David Fincher

19. Mishima: A Life in Four Chapters (1985)

19. Mishima A Life In Four Chapters (1985)

IMDb Puanı: 7.9

Özet: ‘Mishima: A Life in Four Chapters’, Paul Schrader tarafından yönetilen ve Yukio Mishima’nın hayatını cesur ve sanatsal bir şekilde betimleyen bir biyografik filmdir. Gerçekliği izlenimci görsellerle harmanlayan film, Mişima’nın karmaşık karakterini ve eylemlerini özgün bir şekilde yansıtıyor. Yenilikçi yaklaşımına rağmen film, özellikle sinematografi ve müzik alanındaki başarılarına rağmen hiçbir Oscar adaylığı elde edemedi.

Oyuncular: Ken Ogata, Masayuki Shionoya, Hiroshi Mikami

Yönetmen: Paul Schrader

18. The Big Lebowski (1998)

18. The Big Lebowski (1998)

IMDb Puanı: 8.1

Özet: ‘The Big Lebowski’, Coen Kardeşler tarafından yaratılan ve Jeff ‘The Dude’ Lebowski’nin talihsiz maceralarını konu alan komedi başyapıtıdır. Kendisiyle aynı adı taşıyan bir milyonerle karıştırılan The Dude, bir adam kaçırma planının içine düşer ve bu onu gerçeküstü bir suç ve aldatma dünyasına sürükler. Bowling arkadaşları Walter ve Donny ile birlikte The Dude, eksantrik karakterler ve absürt durumlarla dolu kaotik bir yolculuğa çıkar. Karmaşık konusuna ve suç filmlerinin parodisine rağmen, film çarpıcı sinematografisi, komik diyalogları ve özellikle Walter rolündeki John Goodman’ın göze çarpan performanslarıyla övünür. Oscar ödülünü kaçırmış olsa da ‘The Big Lebowski’, sıra dışı mizahı ve unutulmaz karakterleriyle sevilen bir kült klasik olmaya devam ediyor.

Oyuncular: Jeff Bridges, John Goodman, Julianne Moore

Yönetmen: Joel Coen, Ethan Coen

17. Before Sunrise (1995)

17. Before Sunrise (1995)

IMDb Puanı: 8.1

Özet: ‘Before Sunrise’, Richard Linklater tarafından yönetilen dokunaklı bir romantik dramdır ve bir üçlemenin ilk filmidir. Film, Viyana’da bir gece geçiren iki genç yabancı, Jesse ve Celine’in tesadüfi karşılaşmasını konu alır. Şehri keşfedip derin sohbetlere dalan ikili, birlikte geçirecekleri zamanın sınırlı olduğunu bilmelerine rağmen derin bir bağ kurar ve birbirlerine âşık olurlar. Yeniden bir araya gelme vaatleri, ilişkilerinin sonraki filmlerde daha fazla keşfedilmesine zemin hazırlar. Ne yazık ki olağanüstü senaryosu ve performanslarına rağmen, ‘Before Sunrise’ devam filmleriyle aynı ödülleri alamamıştır, ancak özgünlüğü ve duygusal derinliğiyle romantizm türünde öne çıkan bir film olmaya devam etmektedir.

Oyuncular: Ethan Hawke, Julie Delpy, Andrea Eckert

Yönetmen: Richard Linklater

16. In the Mood for Love (2000)

16. In The Mood For Love (2000)

IMDb Puanı: 8.1

Özet: ‘In the Mood for Love’, Wong Kar-wai’nin yönettiği, 1960’ların Hong Kong’unda geçen bir romantik dramdır. Film, eşlerinin bir ilişkisi olduğundan şüphelenen ve kendi yalnızlık ve özlem duygularıyla boğuşurken derin bir duygusal bağ geliştiren iki komşu, Bay Chow ve Bayan Chan’i takip eder. Yemyeşil görselleri, çağrışım yapan sinematografisi ve karşılıksız aşkın dokunaklı tasviriyle tanınan film, arzu, kısıtlama ve zamanın geçişi temalarını irdeler. Yaygın eleştirel beğeni ve sayısız ödüle rağmen, ‘In the Mood for Love’ Oscar’a aday gösterilmedi, ancak sinema üzerindeki etkisiyle önemli bir yer edinmiştir.

15. La Haine (1995)

15. La Haine (1995)

IMDb Puanı: 8.1

Özet: ‘La Haine’, Mathieu Kassovitz’in yönetmenliğinde, 1990’ların Paris banliyölerinde geçen ve toplumsal gerilimleri ele alan bir dram filmidir. Film, polis şiddeti sonucu yaralanan bir arkadaşlarının akıbetini bekleyen üç genç adamın hikayesini anlatır. Gerilim dolu mahalle hayatını ve gençlerin isyanını gerçekçi bir şekilde yansıtan film, döneminin Oscar seçmenlerinin dikkatinden kaçmış olsa da, zamanla değeri anlaşılan ve polis şiddeti tartışmalarıyla tekrar gündeme gelen bir yapıt olmuştur.

Oyuncular: Vincent Cassel, Hubert Koundé, Saïd Taghmaoui

Yönetmen: Mathieu Kassovitz

14. Koyaanisqatsi (1982)

14. Koyaanisqatsi (1982)

IMDb Puanı: 8.2

Özet: ‘Koyaanisqatsi’, Godfrey Reggio’nun yönettiği ve insanlığın doğa üzerindeki etkisini görsel bir şiirselikle anlatan deneysel bir belgeseldir. Hopi dilinde ‘dengesi bozulmuş yaşam’ anlamına gelen film, sanayileşme ve teknolojik ilerlemenin dünyamız üzerindeki etkilerini sorgulayan güçlü bir mesaj taşır. Görüntü yönetmeni Ron Fricke’nin çarpıcı görselleri ve Philip Glass’ın unutulmaz müziğiyle, Oscar’a aday gösterilmese de, sinema tarihinde önemli bir yer edinmiştir.

Oyuncular: Edward Asner, Pat Benatar, Jerry Brown

Yönetmen: Godfrey Reggio

13. The Thing (1982)

13. The Thing (1982)

IMDb Puanı: 8.2

Özet: John Carpenter’ın yönettiği ‘The Thing’, Antarktika’da bir araştırma ekibinin, şekil değiştiren bir uzaylıyla karşılaşmasını konu alan bir bilimkurgu/korku filmidir. Yoğun paranoya ve gerilim unsurlarıyla dolu olan film, Oscar seçmenlerinin genellikle göz ardı ettiği korku türünde, döneminin en etkileyici yapımlarından biri olarak kabul edilir.

Oyuncular: Kurt Russell, Wilford Brimley, Keith David

Yönetmen: John Carpenter

12. Kill Bill: Vol. 1 (2003) ve Kill Bill: Vol. 2 (2004)

12. Kill Bill Vol. 1 (2003) And Kill Bill Vol. 2 (2004)

Turistlerin umurunda dahi olmadı! Turistlerin umurunda dahi olmadı!

IMDb Puanları: 8.2/8.0

Özet: Quentin Tarantino’nun ikonik ‘Kill Bill’ serisi, intikam peşindeki bir suikastçının hikayesini anlatır. Stilize şiddet ve karmaşık hikaye anlatımıyla dikkat çeken bu iki film, Oscar adaylıkları elde edemese de, Tarantino’nun filmografisinde öne çıkan ve kült statüsü kazanan yapımlardır.

Oyuncular: Uma Thurman, David Carradine

Yönetmen: Quentin Tarantino

11. The Handmaiden (2016)

11. The Handmaiden (2016)

IMDb Puanı: 8.3

Özet: Park Chan-wook’un yönettiği ‘The Handmaiden’, 1930’lu yıllarda Kore’de geçen ve bir dolandırıcılık hikayesini konu alan bir gerilim filmidir. Sarah Waters’ın ‘Fingersmith’ romanından uyarlanan bu film, görsel açıdan büyüleyici ve anlatısal olarak karmaşık yapısıyla, Oscar adaylığı elde edemese de, sinema dünyasında derin bir iz bırakmıştır.

Oyuncular: Kim Tae-ri, Ha Jung-woo, Cho Jin-woong

Yönetmen: Park Chan-wook

10. Once Upon a Time in America (1984)

10. Once Upon A Time In America (1984)

IMDb Puanı: 8.3

Özet: Sergio Leone’nin epik suç filmi ‘Bir Zamanlar Amerika’da’, içki yasağı dönemindeki bir grup arkadaşın hikayesini anlatır. Film, Robert De Niro’nun başrol performansı ve iddialı hikâye anlatımıyla dikkat çeker, ancak ilk ABD gösteriminde yaşanan sorunlar nedeniyle Oscar’dan mahrum kalmıştır.

Oyuncular: Robert De Niro, James Woods, Elizabeth McGovern

Yönetmen: Sergio Leone

9. Heat (1995)

9. Heat (1995)

IMDb Puanı: 8.3

Özet: Michael Mann’ın ‘Heat’ filmi, Al Pacino ve Robert De Niro gibi efsaneleri bir araya getiren, hızlı tempolu ve unutulmaz bir suç destanıdır. Eleştirmenlerden övgü toplamasına rağmen, film Oscar ödüllerinde yer bulamamıştır.

Oyuncular: Al Pacino, Robert De Niro, Val Kilmer

Yönetmen: Michael Mann

8. Scarface (1983)

8. Scarface (1983)

IMDb Puanı: 8.3

Özet: Brian De Palma’nın ‘Scarface’ filmi, Al Pacino’nun unutulmaz performansıyla 1980’lerin ikonik suç filmlerinden biri haline gelmiştir. Film, abartılı tasvirine rağmen Oscar ödüllerinde görmezden gelinmiştir.

Oyuncular: Al Pacino, Michelle Pfeiffer, Steven Bauer

Yönetmen: Brian De Palma

7. High and Low (1963)

7. High And Low (1963)

IMDb Puanı: 8.4

Özet: Akira Kurosawa’nın ‘High and Low’ filmi, yanlış giden bir kaçırma olayını ve bunun sonuçlarını etkileyici bir şekilde işler. Film, Kurosawa’nın usta sinemacılığını sergilemesine rağmen Oscar’dan uzak kalmıştır.

Oyuncular: Toshirô Mifune, Yutaka Sada, Tatsuya Nakadai

Yönetmen: Akira Kurosawa

6. The Shining (1980)

6. The Shining (1980)

IMDb Puanı: 8.4

Özet: Stanley Kubrick’in ‘The Shining’ filmi, Stephen King’in romanından uyarlanmış ve Jack Nicholson’ın başrolde olduğu korku türünün ikonik bir örneğidir. Film, Akademi Ödülleri’nde aday gösterilmemesiyle korku türüne olan tarihsel ön yargıyı pekiştirmiştir.

Oyuncular: Jack Nicholson, Shelley Duvall, Danny Lloyd

Yönetmen: Stanley Kubrick

5. Come and See (1985)

5. Come And See (1985)

IMDb Puanı: 8.4

Özet: ‘Come and See’, Elem Klimov’un yönettiği, II. Dünya Savaşı sırasında yaşananları ve savaşın insan psikolojisi üzerindeki yıkıcı etkilerini anlatan güçlü bir savaş karşıtı filmidir. Film, idealist bir genç olan Florya’nın savaşın acımasız gerçekleriyle yüzleşmesini ve bu deneyimin onu nasıl değiştirdiğini gözler önüne serer. Akademi Ödülleri’nden göz ardı edilmiş olsa da, ‘Come and See’ zamanla savaşın dehşetini en gerçekçi şekilde yansıtan filmlerden biri olarak kabul edilmiştir.

Oyuncular: Aleksey Kravchenko, Olga Mironova, Liubomiras Laucevicius

Yönetmen: Elem Klimov

4. Once Upon a Time in the West (1968)

4. Once Upon A Time In The West (1968)

IMDb Puanı: 8.5

Özet: Sergio Leone’nin yönettiği ‘Once Upon a Time in the West’, Batı’nın vahşi dönemlerini ve intikam, adalet, medeniyet ile doğanın çatışmasını konu alan epik bir Spaghetti Western’dir. Film, Ennio Morricone’nin unutulmaz müziği ve Henry Fonda’nın kötü adam rolündeki performansıyla öne çıkar. Oscar ödüllerinde yeterince takdir görmese de, film türünün en büyüklerinden biri olarak anılmaktadır.

Oyuncular: Henry Fonda, Charles Bronson, Claudia Cardinale

Yönetmen: Sergio Leone

3. Modern Times (1936)

3. Modern Times (1936)

IMDb Puanı: 8.5

Özet: Charlie Chaplin’in ‘Modern Times’ filmi, Büyük Buhran dönemindeki sanayileşme ve ekonomik zorlukları eleştirel bir mizahla işler. Chaplin’in ikonik Serseri karakteriyle özdeşleşen film, Oscar ödüllerinde yeterince takdir edilmemiş olsa da, sinema tarihindeki en önemli sosyal eleştiri filmlerinden biri olarak yerini korumaktadır.

Oyuncular: Charles Chaplin, Paulette Goddard, Henry Bergman

Yönetmen: Charlie Chaplin

2. Harakiri (1962)

2. Harakiri (1962)

IMDb Puanı: 8.6

Özet: Masaki Kobayashi’nin ‘Harakiri’ filmi, samuray onurunu ve Japon feodal sisteminin yozlaşmasını ele alan derin ve dokunaklı bir dramadır. Film, trajik bir geçmişe sahip bir ronin’in hikayesini anlatırken, dönemin sosyal yapılarına eleştirel bir bakış atar. Akademi Ödülleri’nde yeterince tanınmamış olsa da, ‘Harakiri’, samuray filmleri arasında bir başyapıt olarak kabul edilir.

Oyuncular: Tatsuya Nakadai, Akira Ishihama, Shima Iwashita

Yönetmen: Masaki Kobayashi

1. The Good, the Bad and the Ugly (1966)

1. The Good, The Bad And The Ugly (1966)

IMDb Puanı: 8.8

Özet: ‘The Good, the Bad and the Ugly’, Sergio Leone’nin yönetmenliğindeki efsanevi bir Spaghetti Western’dir. Film, Clint Eastwood, Eli Wallach ve Lee Van Cleef’in canlandırdığı üç karakterin, çölde gizlenmiş bir hazineyi bulma mücadelesini konu alır. 1960’lar ve 70’lerde Akademi tarafından yeterince takdir edilmeyen Spaghetti Western türü, günümüzde sinema severler tarafından büyük bir beğeni ile anılmaktadır.

Oyuncular: Clint Eastwood, Eli Wallach, Lee Van Cleef

Yönetmen: Sergio Leone

Kaynak: HABER MERKEZİ