11 Nisan 2021, Pazar
Son Dakika

Deniz Köken; İnsanın değeri yaşarken bilinmeli”

06.04.2021

İnsanları yaşarken ödüllendirmek çok güzel…İstanbul’un bazı sokaklarında “sanat alanı insanlarının” isimleri ve heykelleri var. Kültür Merkezleri’ne isimleri veriliyor. Ama, görevini yapan siyasilerin isimlerinin Kültür Merkezleri’ne isminin verilmesini doğru bulmuyorum. Adı üstünde: Kültür Merkezi…

Geçtiğimiz hafta, eski dostum, Eyüpsultan Belediye  Başkanı Sn.  Deniz Köken  Bey’in bir icraatı bizleri çok sevindirdi.

“Vefa, sadece bir semt  adı değilmiş’ sözünü hatırlattı. Tebrik ve teşekkürler ediyoruz. Niçin?;

Eyüp Musıki Vakfı’nın kurucularından,EMV’nın değerli Başkanı, Bestekâr Nihat İncekara'nın ismi Eyüp'te bir sokağa verildi de ondan… Eyüpsultan ilçesinin İslâmbey Mahallesi'nde  ,daha önce “Dipçik” olan sokağın ismi düzenlenen bir törenle “Bestekâr Nihat İncekara Sokağı” olarak değiştirildi.

27 yıldır, İstanbul Türk Müziği Günleri/Festivali’nin kurucu üyesi olarak birlikte çalışmaktan onur duyduğun, titiz, .çalışkan, sanatkar Nihat Bey’i gönülden kutluyorum.

Yapılan törende; Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, Eyüpsultan Kaymakamı İhsan Kara, Eyüpsultan İlçe Milli Eğitim Müdürü Alper Asım Özer, Devlet Eski Bakanı Mehmet Sevingen de katılmış. Biz, çok istememize rağmen  pandemi nedeniyle katılamadık..
Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken şöyle konuşmuş; “Eyüpsultan’a yıllarca hizmet etmiş, EMV Başkanlığı’nı yürütmüş, besteler yapmış Nihat İncekara’nın adının “Eyüpsultan’da bir sokakta yaşatmak” mutluluk verici. Böyle değerlerimizin kıymeti, onlar yaşarken bilinmeli. İsimlerinin bir sokağa, bir kültür merkezine vermek benim önemsediğim bir konu. Bundan sonraki süreçte de bununla ilgili atılımlarımız olacak. Yaşayan değerlerimizi de onlar hayattayken gururlandırmamız gerektiğini düşünüyorum. Burası tarihe mal olmuş bir ilçe. Eyüpsultan'a besteleriyle değer katmış birini böyle anıyor olmak güzel bir şey.”

Eyüpsultan Kaymakamı İhsan Kara’da şunları söylemiş:

“Ahmet Haşim’inde dediği gibi “Melali bilmeyen ne bilsin bizi.” Eyüpsultan bizim için hizmet etmekten gurur duyduğumuz, yaşamaktan keyif aldığımız bir yer. Eyüpsultan’da Ebu Bekir Ağa, Zekai Dede, Şefki bey gibi bir çok değerlerimiz var. Bestekar Nihat İncekara’nın adının Eyüpsultan’da bir sokağa verilmesinden dolayı, başta Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken’e, meclis üyelerimize ve fikir sahibi herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum ve Nihat İncekara  “sessizdir, sakindir, huzurludur!” “Eyüp” bestesiyle de Eyüpsultan’ın huzuruna katkı sağladığını düşünüyorum.”
 Bestekar Nihat İncekara, yaşadığı gurur ve mutluluğu şu sözlerle ifade etti:
Bugün benim adımın Eyüpsultanlı biri olarak, Eyüpsultan’da bir sokağa veriliyor olması tarif edilemez bir duygu. Bir insan hayatında bundan daha güzel bir armağan olamaz. Eyüp benim hayatım…Hayatımda çok teşekkür plaketi, ödül aldım, ama bu “bir ah de vefa örneği” oldu. Bu gururu bana yaşatan başta Eyüpsultan Belediye Başkanımız Sayın Deniz Köken’e ve tüm meclis üyelerimize teşekkürlerimi sunuyorum.”

Eyüp'e katkıları saymakla bitmeyecek olan Nihat İncekara'nın çalışmalarını kısaca vererek, Deniz Köken’i tebrik ediyor, Nihat İncekara’ya nice sağlıklı yıllar diliyoruz:
 

EYÜPSPOR KULÜBÜ
-Eyüpspor'a kazandırılan Türkiye 3.ligi şampiyonluğu
-5 katlı kulüp binası yapımı
-100 yıllık kulüp tarihinde İLK ve TEK kişi olarak; Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim ve Denetim Kurulu Üyesi..
EYÜP BELEDİYESİ
-Başkan Yardımcısı ve Genel Koordinatör Encümen Başkanı
-1994-2004 yılları arasında Belediye meclis üyesi
EYÜP MUSİKİ DERNEĞİ VE VAKFI
-1984 yılında kuruldu
-6500/7000 kişiye musiki öğretimi verildi.
EYÜP'E İTHAF OLUNAN ŞARKILARIN BESTELENMESİ
-İstanbul

--Eyüp Şarkısı
-Rami Şarkısı
-Eyüp Spor Şarkısı
-Eyüp Lisesi 100.Yıl Marşı
 

 


Yorum Ekle
Ümit Coşkun
06.04.2021 21.40.15

“Ah de vefa” örneğini uzun bir zamandır görememiştik! Sanki bu yüzyılın insanı bu konudan uzaklaştı diyorken; bir belediye başkanı bizi yanılttı. Teşekkürler Deniz Başkan, teşekkürler meclis üyelerimiz. Bu vesileyle musikiye hizmetleri olan Sn. Nihat İncekara’yı kutluyorum...

Ümit Coşkun
06.04.2021 21.40.14

“Ah de vefa” örneğini uzun bir zamandır görememiştik! Sanki bu yüzyılın insanı bu konudan uzaklaştı diyorken; bir belediye başkanı bizi yanılttı. Teşekkürler Deniz Başkan, teşekkürler meclis üyelerimiz. Bu vesileyle musikiye hizmetleri olan Sn. Nihat İncekara’yı kutluyorum...