Kazancını bütünüyle kayıtdışı bırakan vergi mükellefleri için yeni bir uygulamaya gidildi. Buna göre vergi müfettişleri vatandaşlardan gelen şikâyetler üzerine kredi kartı ödemesi kabul etmeyip IBAN’a havale isteyenlere ceza yazmaya hazırlanıyor. Banka hesapları üzerinde çalışarak parayı takip eden vergi müfettişleri hesabına sürekli farklı kişilerden havale gelen banka hesabı sahiplerine cezalı tarhiyatlar uygulayacak.

Dolara hücum devam ediyor: Kredi kartından para çekip adeta koşuyorlar! Dolara hücum devam ediyor: Kredi kartından para çekip adeta koşuyorlar!

Bankalar ve kredi kartı okuma makinesi (POS makinesi ve imprinter cihazı) veren diğer kurumlar cihazlarda oluşan satış bilgilerini Maliye ile paylaşıyorlar. Bu bilgiler doğrudan beyanname üzerinden kontrol edilebiliyor. Kredi kartı ile yapılan ödemeler hem KDV hem de gelir ve kurumlar vergisi yönüyle kayıt altına alınıyor. Fakat son dönemde bazı işletmelerin vergi kaçırmak amacıyla fiş ve fatura düzenlememek için müşterisinden IBAN yoluyla tahsilat yapmak istediği anlaşıldı. Bu durumun yapılan tahsilatlar yönüyle hem KDV hem de gelir ve kurumlar vergisi yönüyle vergi kaybına yol açtığı kaydedildi.

Dolar nasıl füze gibi fırlayacak? Dolar nasıl füze gibi fırlayacak?

“GÜZELLİK MERKEZİ’NİN IBAN’I OLABİLİR”

Konuyla ilgili bilgi veren kaynaklar, alınan bir mal ya da hizmet karşılığı olarak IBAN hesabına para gönderilen kişilerin yasa dışı bir faaliyette de bulunmaları halinde bu hesaba para gönderenlerin tamamı için aynı suçla itham edilme riski taşıdığına dikkat çektiler. Örneğin vatandaşın gönderdiği IBAN’ın yasa dışı bahis faaliyetinde bulunan bir güzellik merkezi olabileceğine dikkat çekildi. Maliye yetkilileri vatandaşları uyararak, şu değerlendirmede bulundular:

“Aynı zamanda alınan mal veya hizmet karşılığında fatura veya fiş alınmadığı zaman tüketici şikâyetine dayanak oluşturacak bir belge de ortada olmayacak.”

Mısır'ın kayıp şehri: Nil'in Venedik'i 1200 yıldır sular altında! Mısır'ın kayıp şehri: Nil'in Venedik'i 1200 yıldır sular altında!

Gizlice girdiği evde 1 yıl boyunca ev sahibine görünmeden böyle yaşadı! Gizlice girdiği evde 1 yıl boyunca ev sahibine görünmeden böyle yaşadı!

ÇOK SAYIDA MÜŞTERİ IBAN’A YÖNLENDİRİLİYOR

Hürriyet'ten Neşe Karanfil'in haberine göre, özellikle son dönemde küçük esnaf başta olmak üzere, bütün sektörlerde bu durumun yaygın olduğunu vurgulayan kaynaklar, özellikle hizmet sektöründe stok problemi bulunmadığı için müşterilerin IBAN yoluyla ödemeye yönlendirildiğini, tespit edilen sayının oldukça fazla olduğunu kaydettiler.

Şehirlerimizin isimlerini nereden aldığını hiç merak ettiniz mi? İşte 81 şehrin hikayesi...! Şehirlerimizin isimlerini nereden aldığını hiç merak ettiniz mi? İşte 81 şehrin hikayesi...!

KAYITDIŞI İŞLEMLER YAKIN TAKİBE ALINDI

Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı, kazançları ile harcamaları uyumlu olmayan kişilere yönelik yaptığı analizlere son dönemde hız verdi. Banka hesap hareketleri, tapu ve araç sicilleri gibi verilerden yola çıkarak kazançlarına kıyasla lüks yaşam emareleri bulunanlar, gerçek kazançlarını beyan dışı bırakanlar denetim kapsamına giriyor.

Dikkat: Bu belirtiler var ise depresyonda olabilirsiniz!... Dikkat: Bu belirtiler var ise depresyonda olabilirsiniz!...

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in konuyla ilgili genel yaklaşımı da, “Vergi kayıp ve kaçağına sebebiyet vererek haksız kazanç sağlayanların ve haksız rekabet oluşturanların takipçisi olmaya devam edeceğiz” olduğu belirtiliyor.

Fatih Altaylı'dan Hakan Ural'a duyanları şoke eden sözler! Fatih Altaylı'dan Hakan Ural'a duyanları şoke eden sözler!

Kaynak: HABER MERKEZİ